Crosstables

Select which year below.

2017
2008
2007
2005
2004
2003
2001
1996
1995
1993
1992
   

Winners

Select which year below.

2017
2016
2015
2014

Current Years

2017 Results

Under 8 Championship
1st Alexey Lapidus
2nd = Max Bird, Johan Mathew, Yashasvini Sreeram, Kavin Thooran
London Champion Alexey Lapidus
Leading Boy Alexey Lapidus
Leading Girl Yashasvini Sreeram
Best Under 7 Nicholas Deacon, Aryan Gohil, Anirudh Premkumar

Under 10 Minor
1st Abhi Jadav
2nd = Akhilan Balasundaram, Yashasvini Sreeram, Andy Wang
Leading Boys Abhi Jadav
Leading Girls Yashasvini Sreeram

Under 10 Championship
1st Louis Khoo-Thwe
2nd = Roshan Gurjar, James Merriman
4th = Shivam Agrawal, Stakhey Sedykh, Rakymbergen Serik, Nishchal Thatte
London Champion Louis Khoo-Thwe
SCCU Boys Under 9 Champion Nishchal Thatte
SCCU Girls Under 9 Champion Roxolana Chaban
Leading Boy Louis Khoo-Thwe
Leading Girl Jessica Mellor
Leading Under 9 Louis Khoo-Thwe

Under 12 Minor
1st James Dicker
2nd Suyash Srikanta Prasad
3rd = Sivasatya Balasundaram, Jamie Charters, Benny Landeck, Gregor Sanfey
Leading Boy James Dicker
Leading Girl Tashika Arora

Under 12 Championship
1st Jacob Yoon
2nd Nadhmi Auchi
3rd Christopher Tombolis
London Champion Jacob Yoon
SCCU Boys Under 11 Champion Nadhmi Auchi
SCCU Girls Under 11 Champion Melissa Hamilton
Leading Boy Jacob Yoon
Leading Girl Julia Volovich
Leading Under 11 Nadhmi Auchi


Under 14 Minor
1st = Purba Audhora, Kristina Solovieva
3rd = Connor Clarke, Umar Syed, Ben Turner
Leading Boy Connor Clarke, Umar Syed, Ben Turner
Leading Girl Purba Audhora, Kristina Solovieva

Under 14 Championship
1st Rajat Makkar
2nd Chirag Hosdurga
3rd = Jason Covey, Eryl Malanta, Shreyas Royal, Calum Salmons, Christopher Tombolis, Nicolai Woltery
London Champion Christopher Tombolis
SCCU Boys Under 14 Champion Christopher Tombolis
SCCU Girls Under 14 Champion Nilomi Desai
Leading Boy Rajat Makkar
Leading Girl Nilomi Desai, Julia Volovich
Leading Under 13 Rajat Makkar

Under 16 FIDE Rated Championship
1st = Rajat Makkar, Devan Patel
3rd Oliver Stubbs
London Champion Leo Sanitt
Leading Boy Rajat Makkar, Devan Patel
Leading Girl Nandinee Thatte

Under 18 / Under 21 / FIDE Rated Open
1st Alex Golding
2nd Jim Burnett, Alfie Onslow, Stephen Prior
Leading Boy Under 21 Alex Golding
Leading Girl Under 21 Not awarded
Leading Boy Under 18 Alex Golding
Leading Girl Under 18 Not awarded
London Under 21 Champion Alex Golding
London Under 18 Champion Alex Golding
SCCU Under 18 Boys Champion Alex Golding
SCCU Under 18 Girls Champion Not awarded
Rating Prize (under 1970) Kishan Modi, Mickey Watson

Northwick Park FIDE Rated Open
1st Robert Willmoth
2nd = Pardeep Bahra, Vishnu Kirupakaran
Slow Starter Prize Ganeshbabu Gnanagurusamy, Eric Malanta, Teddy Onslow, Jonathan Wells

Northwick Park FIDE Rated Major
1st Vladimirs Bovtramovics
2nd = Oliver Finnegan, Jonathan Rubeck
Slow Starter Prize Robert Clegg, Sarah Weersing

Northwick Park Minor
1st Calixto Arteaga
2nd = Jennifer Goldsmith, Nathan Weersing
Slow Starter Prize Geoff Bates

London Christmas FIDE Rated Major
1st Graham Ashcroft
2nd = Ganeshbabu Gnanagurusamy, Paleri Adithya Pramod, Jonathan Rubeck
Grading Prize (U1700) Alexander Jamieson

London Christmas Minor
1st David Wray
2nd = Emma Bienvenu, Philip Truscott
Grading Prize (U100) Lucas Bienvenu, Feng Zhu

 

This site is maintained by Nathanael Lutton. All information is believed correct at the time of publication.